İnvisalign (Şeffaf Plak Tedavisi)

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dişlerin düzeltilmesi için klasik braketlerle yapılan sabit tedaviye daha estetik bir alternatif olarak sunulan şeffaf plaklı tedaviler oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle istenildiğinde çıkarılabilmesi ve metal bir görünüme sahip olmamasından dolayı yetişkinler tarafından sıkça bu yöntemlere başvurulur.

Invisalign Nedir?

Telsiz ortodonti olarak da bilinen Invisalign dişlerinize uygun şeffaf plaklar ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan etkili bir tedavi yöntemidir.

Şeffaf Plakların Avantajları

Şeffaf plakların dışardan belli olmaması ve estetik görüntüyü bozmaması bu tedavi yönteminin en önemli avantajı olarak sayılabilir. Dişe yapıştırılmış, klasik metal teller gibi rahatsız edici olmaması ve istenildiği zaman çıkarılıp takılabilmesi nedeniyle Invisalign çarpık dişleri olan hastalar tarafından oldukça cazip bir tedavi yöntemi olarak görülüyor.

Tüm bunların yanı sıra bu plakların dişlerinize özel olarak üretilir ve diş hekiminizi klasik tel tedavilerine oranla çok daha az sıklıkla ziyaret edersiniz.

Invisalign Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Şeffaf plaklı ortodontik tedavi, öncelikle uzman hekiminizin dişlerinizi ve ağız kapanışınızı değerlendirip bu tedaviye uygun olup olmadığınızı teyit etmesiyle başlar.

Bu aşamadan sonra hastalardan özel materyallerle ölçü alınır ve laboratuvara gönderilir.
Ölçüler lazer tarayıcılar ile taranarak ağzın ve dişlerin 3 boyutlu dijital modeli hazırlanır.
Model üzerinde hekiminizin direktifleri doğrultusunda bir tedavi planlanır.
Plaklar bir seri halinde üretilir ve hekime teslim edilir.
Sonraki aşamada hekiminiz dişleriniz üzerinde gerekli gördüğü işlemleri yapar ve yaklaşık 6 haftada bir kontrol etmek üzere ilk plaklarınızı teslim eder.
Plaklar ortalama 2 haftada 1 sonraki aşamaya geçecek şekilde düzenlenir.
Bu noktada hastaya düşen en önemli görev şeffaf plakların gün içinde 20 saatten az olmamak kaydı ile kullanmasıdır. Plakların istenildiğinde çıkarılabilmesi büyük bir avantajdır ancak disiplinli bir kullanım gerekliliği, aksi takdirde tedavinin başarısız olacağı da unutulmamalıdır.

Create your account