Zirkonyum Kron

Zirkonyum Kuron Nedir?

Zirkonyum, porselen kuron ve köprülerde metal altyapı yerine kullanılan, beyaz renkli ve dayanıklı bir alaşımdır.

Hem ön dişlerde tercih edilebilecek kadar doğal olması hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar sağlam olmaları dolayısıyla estetik diş hekimliğinde sıklıkla uygulanan yöntemlerden biridir.

Zirkonyum Kuron Ne Zaman Uygulanır?

Zirkonyum kuron, uyumsuz eski kuronların yenilenmesinde, aşırı madde kaybı olan, eski dolgulu veya ileri derecede renkleşmiş dişlerin tedavisinde, çapraşık, aralıklı dişlerin konumunu, şeklini düzenlemede ve implant üstü protezlerde ayrıca gülüş tasarımında tercih edilen estetik bir restorasyondur.

Zirkonyum kuron tedavisinde, diş bir miktar küçültüldükten sonra ağız içi kamera ile üzerine kuron yapılacak dişin veya implantın dijital ölçüsü alınır. Dişe uygun kuron özel bir yazılımla tasarlanarak üretilir ve hazırlanan kuron ya da köprü protezi diş üzerine yapıştırılır.

Zirkonyum Kuronun Avantajları

Doku dostu olan Zirkonyum, metal alerjisine karşı özellikle tercih edilen bir materyaldir. Işık geçirgenliği sayesinde doğal bir görünüme sahip olan zirkonyum, dişlerin daha estetik olmasını sağlar. Zirkonyum kronların diş eti uyumunun daha iyi olmasıyla klasik metal yapılı porselenlerde sıkça oluşan morluklar görülmez.

Create your account